header zajimavosti

Vyhledávání

Barokní doteky Plzeňského kraje

 • středa, 22 červen 2022
 • pátek, 26 srpen 2022
 • od 22. června do 26. srpna 2022
 • Bärnau, Historický park
Výstava na téma Mecenáši doby baroka je doplněna hravou částí pro dětské návštěvníky.

Barokní radosti - Manětín a Miroslava Kuntzmannová

Mladá fronta Ona Dnes 4.5.2020. Článek Mgr. Pavli Apostolaki z nového cestovacího seriálu zve do Manětína společně s autorkou kuchařky Chuť a vůně Baroka, Miroslavou Kuntzmannovou.

Barokní poklady 2019

Magazín o kulturních památkách a akcích v Horních Frankách, Horní Falci a Dolním Bavorsku a na české straně v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Vyšla publikace Služebníci a dvořané

Centrum baroka v Mariánské Týnici vydalo publikaci, která na základě archivního výzkumu přináší detailní informace o obrazech zámeckého služebnictva a úřednictva na manětínském zámku za doby hraběnky Marie Gabriely Lažanské z Bukové, rozené Černínové z Chudenic.

Vyšla barokní kuchařka

Právě v těchto dnech vychází barokní kuchařka paní Miroslavy Kuntzmannové "Chuť a vůně baroka", která udělá radost všem milovníkům barokního jídla a mlsání.

Trestní zákoník Josefa I.

Trestní zákoník Josefa I. - „Constitutio criminalis Josephina“ – Nové útrpné a hrdelní právo pro Království české, Markrabství moravské a Knížectví slezské (tzv. Josephina) je prvním zákoníkem s územní působností na všechny tři země českého království.

Benediktinka - Kneipův likér žaludkový

Z tajů klatovské barokní lékárny nabízíme recept na žaludeční Kneipův likér (lidově nazývaný "životabudič") - Benediktinku - jejíž účinek je prý zaručený! Tento likér připravovali zejména mniši pro lepší trávení. Těžko dneska říct, zda se tento likér připravoval i jinde, možné by to mohlo být. Recept na něj se jistě…

Barokní ctnosti a neřesti

I v období baroka se tehdejší člověk setkával ve svém životě se sedmi hlavními hříchy a sedmi hlavními ctnostmi. Za hřích bývá označováno úmyslné jednání či naopak nečinnost člověka, které je namířeno proti Bohu a lidem. Sedm hlavních hříchů je definováno již z doby papeže Řehoře I. Velikého na přelomu…

Marie Gabriela – milovnice umění a života

Marie Gabriela hraběnka Lažanská z Bukové, rozená Černínová z Chudenic se narodila kolem roku 1690 Tomáši Zacheu Černínovi a jeho manželce Zuzaně Renatě.

RSS Facebook

 • logo-mmr-white.svg
  Projekt Marketingová podpora značky Západočeské baroko byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
  logo-plzensky-kraj.svg logo-plzen-2015.svg
  logo-bavorsko.svg logo-marianska-tynice.svg