Vyhledávání
Facebook

Poutní mše umělců aneb pouť lívancová

 • pátek, 12 srpen 2022
 • pátek, 12 srpen 2022
 • pátek 12. srpna 2022 od 17 hod.,
 • Manětín, kostel sv. Barbory

Poutní mše umělců se bude konat v tomto znovu se probouzejícím kostele již šestým rokem. Víte ale proč tato tradice vznikla, k jaké se váže události a proč jsou s ní spojovaní umělci i lívance?

Poutní mše umělců aneb pouť lívancová

11. srpna 1741 se stal na tomto místě zázrak. Ten den šla žencům pro vodu do studny, která se nachází pod kostelem a tehdy byla přístupná zvenku, Anežka Peterlíková, hospodyně z nedalekých Vladměřic. Jenže při vytahování vědra se tak nějak zamotala a spadla do studny. Chudák neuměla plavat, ale uměla se modlit. Na pomoc ji přišla sv. Barbora. Když Anežku zachránili za nějaký čas lidé, kteří uslyšeli její křik, vyprávěla jim, jak ji celou dobu držela nad vodou. 
Když v roce 2011 přišel spolek Svět podle Jakuba s myšlenkou zachránit vzácné barokní varhany z roku 1721 od Leopolda Spiegela, které se nachází na kůru kostela, přišli s ním ke kostelu také umělci - hudebníci, výtvarníci, herci - malí i velcí - i jiní mistři. Podíleli se na množství projektů, které postupně vedly k získání financí na restaurování vzácného nástroje. A když se společně s obláty (církevní řád pocházející z Francie), kteří duchovně spravují tuto oblast, hledal způsob, jak oslavit a poděkovat za tento přínos, byla navrhnuta poutní mše umělců. 
A kde se vzaly lívance? V dřívějších dobách to umělci neměli rozhodně jednoduché, to platí ostatně i dnes. Lívance byly takové to obyčejné a chudší jídlo, když už nebylo maso a ještě nebyla čerstvá úroda. Lívance si také na jednu ze čtyř poutí, které se do sv. Barbory pořádaly během každého roku, nosili vladměřičtí, jak je možné se dočíst v dobových spisech - odtud ta spojitost s Anežkou Peterlíkovou. 

Dnes už jsou varhany sv. Barbory opět hrající a zní skutečně nádherně. Tradiční poutní mše pokračuje.…je stále za co děkovat a co oslavovat….rozšiřuje se program pro děti, nebude chybět  hudba, divadlo, hry, dětské dílny ani lívance se žahourem.

Program:

17:00 mše svatá (celebruje biskup Mons. Tomáš Holub)

17:00 - 18:00 tvořivé dílny pro děti

18:00 loutkové představení pro děti 

18:30 lívancová hostina

19:30 loutkové představení pro dospělé a děti 12 + 

Loutková představení zahraje divadlo Bořivoj z Prahy. 

Akci pořádá spolek Svět podle Jakuba ve spolupráci s farností Manětín, městem Manětín a Plovárnou Manětín za finanční podpory Plzeňského kraje.

Stáhnout přílohy:


RSS Facebook

 • logo-mmr-white.svg
  Projekt Marketingová podpora značky Západočeské baroko byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
  logo-plzensky-kraj.svg logo-plzen-2015.svg
  logo-bavorsko.svg logo-marianska-tynice.svg