životní styl

Barokní lékárna v Klatovech

Přidáno 29. 7. 2016

Co všechno se připravovalo v klatovské barokní lékárně? Zatím můžeme alespoň něco odhalit.....

V lékárně jste mohli nalézt různé věci a medikamenty, od různých léčebných thé přes likéry, až po přípravu samotných léků. Pacienti měli tenkrát přístup jen do oficíny, vyzdobené překrásnými řezbářskými pracemi a exotickými předměty, které v nich vzbuzovaly úctu k prostředí a naději na uzdravení. Pan lékárník působil a také skutečně byl mužem všeznalým, který rozuměl botanice, lékařským vědám a alchymii. Na každý neduh dovedl najít ve své apatyce lék. Ať už to byla nějaká rostlinka, zázračný kamínek či jezevčí sádlo. Někdy to byly ingredience obzvlášť podivuhodné. Jen pro ilustraci uvádíme několik příkladů.

 

Klementinské pilulky

Perly, korál, aloe, myrha, smaragd, laudanum, skořicový olej. Pilulky se používaly jako lék při artritidě, kolikách a chorobách dělohy.

 

Zázračná mast

Sušená lidská krev, tuk, lněný olej, růžový olej. Jemná mast tohoto složení měla prý zázračně hojivý účinek při léčbě ran, především bodných a sečných a to pouze v tom případě, pokud se jí potřela zbraň, která způsobila poranění. Do masti se přidávaly další přísady jako medvědí sádlo, sušený mozek z divočáka, mletí červi, červené santalové dřevo aj.

 

Thé na zánět sliznice měchýřové

Vezmi po čtyřech lžících květů lípových, listí ostružinového, květu bezinkového a třezalky, přidej dvě lžíce květu heřmánkového. Vše dobře promíchej a z toho vezmi 3 – 4 lžičky a v půl litru vody vař 15 minut.

Toto thé se pije třikrát denně jeden šálek, nejméně půl hodiny před jídlem. Osladiti se může vedle cukru ještě medem.